Nowości

piątek, 26 października 2018

Umowa na ul. Bydgoską w Starym Fordonie podpisana

Równa, solidna asfaltowa jezdnia, dodatkowe zatoki parkingowe z kamiennej kostki, chodniki wyłożone płytami oraz stylowe oświetlenie – tak zmieni się główna ulica w Starym Fordonie. W piątek (26 października) podpisana został umowa z wykonawcą prac budowlanych. Pochłoną one ponad 6 mln zł.

 - Uruchomienie tego zadania było czasochłonne – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dodatkowego czasu potrzebowali projektanci. Ze względu na brak wykonawców dwa razy powtarzaliśmy też przetarg. Musieliśmy również zwiększyć środki na tę inwestycję. Mieszkańcy Starego Fordonu obdarzyli nas w tym czasie zaufaniem i cierpliwością. Za to zrozumienie chciałbym podziękować. Szczególnie doceniam też rolę Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.  Jego przedstawiciele   często odpowiadali na wszystkie wątpliwości mieszkańców.

Za wszystkie prace budowlane odpowiedzialna będzie firma Strabag, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Zadeklarowała ona realizację inwestycji za kwotę 6,1 mln zł i 5-letnią gwarancję. Prace budowlane zajmą około 10 miesięcy.

Co się zmieni?

Remont ulicy Bydgoskiej to pierwszy duży projekt związany z rewitalizacją Starego Fordonu. Na jezdni ułożona zostanie nawierzchnia asfaltowa - takie rozwiązanie ma ograniczyć hałas i drgania w pobliżu wiekowych budynków. Na ulicy zainstalowane zostaną też wyspowe progi zwalniające. Wcześniej zamontowano je na zrewitalizowanym odcinku ul. Wyzwolenia. Nie będą one utrudniać ruchu autobusom, natomiast skłonią do wolniejszej jazdy kierowców samochodów osobowych. Dodatkowo wyniesione zostanie skrzyżowanie z ulicami Mączną i Rakową. Kostka kamienna zostanie zastosowana na parkingach oraz do wyłożenia ścieku przykrawężnikowego. Poza tym materiał będzie wykorzystywany na przyległych ulicach, które również będą rewitalizowane w najbliższym czasie. Wszystkie rozwiązania na ul. Bydgoskiej zostały skonsultowane między innymi ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Starego Fordonu.

Zmieni się też oświetlenie. Wzdłuż ulicy zamontowane zostaną stylowe latarnie. Z ulicy znikną napowietrzne linie energetyczne. Wszystkie zostaną schowane pod ziemią. Poprawi się również odwodnienie dzięki przebudowie kanalizacji deszczowej.

W zakres zadania wchodzi też przebudowa fragmentów ulic: Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bóżnicy, Rynek i Piekary.

Nie tylko ulica

W najbliższych miesiącach prace  związane z rewitalizacją Starego Fordonu będzie realizować komunalna spółka ADM. Razem z przebudową ul. Bydgoskiej kilka budynków zostanie podłączonych do kanalizacji deszczowej i sieci gazowej. Powstała też dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia przebudowy, docieplenia i renowacji 7 budynków w rejonie ul. Bydgoskiej i Rynku. Te prace budowlane sfinalizowane zostaną również w przyszłym roku.

Warto dodać, że w ostatnich latach na terenie Starego Fordonu zrealizowanych zostało już kilka innych projektów związanych z rewitalizacją tej części miasta. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski zbudowano monitoring i place zabaw. W oparciu o środki miasta przebudowano ulicę Wyzwolenia i Rynek. Z wykorzystaniem funduszy unijnych realizowane są też projekty społeczne m.in. działalność kawiarni społecznej Cafe Rynek. Miasto wspiera też działania Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu inicjujące wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest coroczne Święto Starego Fordonu. Na przyszły rok planowane jest ogłoszenie przetargów na prace budowlane przy kolejnych ulicach i rewitalizacji terenów rekreacyjnych.

Ważne liczby:

•    Koszt – 6,1 mln zł
•    Czas realizacji ok. 10 miesięcy
•    Gwarancja - 5 lat
•    Długość - ok. 350m

źródło, zdjęcie: www.bydgoszcz.pl
« Poprzednie
Następne »

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania :) Rozruszajmy Fordon!