Nowości

wtorek, 1 sierpnia 2017

"Opowieści znad Wisły" – spektakl na brzegu w Starym Fordonie

Dawno, dawno temu, w nie tak odległej krainie… Za siedmioma lasami i siedmioma polami, gdzie ląd spotykał wartko płynącą wodę...
Flisacy wyruszali na wyprawy rzeczne. Było to wtedy, kiedy miłościwie panującym królem Polski i Wielkim Księciem Litewskim był Kazimierz IV Jagiellończyk. To dzięki jego łaskawości rozpoczął się wspaniały czas, nazywany „złotym okresem” żeglugi wiślanej.

 Co żegluga wiślana właściwie ma wspólnego z teatrem?
 W tym roku świętujemy 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu po Wiśle. Jubileusz powszechnie nazywany jest Rokiem Rzeki Wisły i od stycznia ma miejsce wiele wydarzeń związanych z królową polskich rzek. Teatr Baza postanowił świętować tak, jak potrafi najlepiej. Stworzył spektakl na podstawie legend i podań, który będzie przyciągał publiczność na miejskie bulwary.

 W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie żeglugą wiślaną, co wiąże się z poszukiwaniem przez Polaków małych, "prywatnych" tradycji, z nawiązywaniem do stylu życia przodków, jak również ze wzrostem świadomości ekologicznej. Zaczynamy doceniać to, co proste, naturalne, oparte na osobistym doświadczeniu. Żegluga wiślana dla naszych przodków była czymś codziennym. Uczyła koegzystencji z przyrodą, szacunku wobec niej, była też wyzwaniem i sprawdzianem umiejętności. Przede wszystkim jednak umacniała związek człowieka z ziemią, na której żyje.

 Czymś, co spajało społeczność była również tradycyjna kultura: podania, legendy, muzyka, taniec. Przez lata zaniedbywana, uładzana, formatowana do postaci "produktu folklorystycznego", obecnie odżywa w pierwotnej, autentycznej wersji. Ludowe przyśpiewki, czy opowieści pełne fantastycznych postaci, powstałe dawno temu, nie są już reliktem ze skansenu. Spektakl ma za zadanie umocnić tę pozycję, sprawić, że wiślane wody zaludnią się mitycznymi postaciami, które wyjdą na brzeg, aby opowiedzieć publiczności swoje dzieje.

Harmonogram podróży i prezentacja spektaklu "Opowieści znad Wisły":
20 sierpnia, godz. 17:00 – Warszawa (przy Muzeum nad Wisłą)
23 sierpnia, godz. 18:00 – molo na Wiśle w Płocku
24 sierpnia, godz. 18:00 – Przystań przy OSiR we Włocławku
26 sierpnia, godz. 17:00 – Bulwar Filadelfijski w Toruniu
27 sierpnia, godz. 17:00 – Bydgoszcz, Fordon, brzeg Wisły (zejście od ul. A. Frycza-Modrzewskiego)
29 sierpnia, godz. 18:00 – Marina Grudziądz
31 sierpnia, godz. 18:00 – Bulwary Wiślane (przy Restauracji Przystań) w Tczewie
2 września, godz. 17:00 – Wyspa Sobieszewska, przystanek tramwaju wodnego

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Twórcy spektaklu
reżyseria: Tomasz Zadróżny
zespół aktorski: Aleksandra Ziółkowska, Magdalena Gawryluk, Urszula Gołdowska, Dawid Kwidziński, Piotr Basiel, Tomasz Taranta
koordynacja: Grzegorz Ryczywolski

źródło: materiały prasowe
« Poprzednie
Następne »

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania :) Rozruszajmy Fordon!