Nowości

wtorek, 4 kwietnia 2017

Fordoński Skwer w budowie!


W Fordonie u podnóża Góry Szybowników trwa budowa  wielopokoleniowego parku zabaw i rekreacji. Zadanie jest realizowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kosztuje blisko pół miliona złotych.

Pomysł wybudowania parku, w którym znalazłyby się urządzenia do zabawy dedykowane dzieciom w różnym wieku oraz siłownia zewnętrzna, dla osób dorosłych został zgłoszony w trakcie przedostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie zdobyło też największą liczbę głosów w Nowym Fordonie. W pierwszej kolejności przygotowany został projekt zagospodarowania rozległego terenu w rejonie ul. Rataja. Znajduje się on u podnóża Czarnej Góry, ze szczytu której kiedyś startowały szybowce.

Projekt zakłada posadowienie poszczególnych urządzeń z podziałem na strefy odpowiednie dla  kategorii wiekowej użytkowników. W pierwszej strefie znajdzie się plac zabaw dla dzieci starszych wyposażony w duży zestaw z wieloma atrakcyjnymi elementami jak np. ślizgi, zjeżdżalnie, gry, ścinki wspinaczkowe, lunety.


W strefie dla dzieci młodszych znajda się natomiast trzy mniejsze zestawy zabawowe z takimi atrakcjami jak np. mostki, lady, telefon tubowy czy wagon transportowy. Wszystkie elementy mają wspomagać rozwój fizyczny, koordynację ruchową jak również kształtować umiejętności intelektualne i rozwój społeczny dzieci.

Osobną strefę tworzyć mają huśtawki. Zostaną tam zamontowane trzy różne typy urządzeń, dedykowane dzieciom w różnym wieku.

W wielopokoleniowym parku swoją strefę będą miały również osoby dorosłe. Ustawione zostaną tam urządzenia i przyrządy gimnastyczne umożliwiające wykonywanie ćwiczeń na poszczególne partie mięśni. W sumie będą to trzy stacje gimnastyczne, każda wyposażona w trzy różnorodne przyrządy do wykonywania ćwiczeń, co daje łącznie 9 stanowisk. Rozmieszczone wokół centralnych słupów przyrządy do ćwiczeń, wyposażone będą w instrukcje do ćwiczeń.

Obecnie trwają pierwsze prace budowlane.  Ustawiane są krawężniki i wykonywane są prace ziemne. Montaż wszystkich urządzeń zakończy się jeszcze wiosną. Koszt inwestycji to 447 tysięcy złotych.


Warto wiedzieć

Znak trzech mew w okręgu, który górować będzie nad placem nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Jest jednym z symboli dzielnicy. Umiejscowiony został na stoku wzgórza nazywanego Górą Szybowników (wcześniej nazywana była też Łysą, Czarną lub Czarcią Górą). Różnica wysokości pomiędzy szczytem wzniesienia, a poziomem osiedla Fordon wynosi 54 metry. Z racji swego położenia wzgórze stanowi dla wielu mieszkańców doskonały punkt widokowy. Znak został odnowiony w ubiegłym roku również ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 
[źródło: materiały ratusza]
« Poprzednie
Następne »

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania :) Rozruszajmy Fordon!