Nowości

niedziela, 14 lutego 2016

Święto Starego Fordonu 2016 oraz inscenizacja historyczna Market-Garden [program]

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu już po raz drugi zaprasza mieszkańców Bydgoszczy na Święto Starego Fordonu. Będzie się działo!
Informacja Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu:
- Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wyznaczyło sobie za cel przybliżenie mieszkańcom Bydgoszczy wydarzeń historycznych związanych z promocją regionu oraz popularyzacją wydarzeń ważnych dla Polski oraz Europy.
W ubiegłym roku w ramach „Bitwy o Fordon” dzięki udziałowi licznych grup rekonstrukcyjnych, przedstwiliśmy dwudniową inscenizację walk, do jakich doszło w rejonie Bydgoszczy i Fordonu we wrześniu 1939, oraz styczniu 1945 roku. Impreza ta cieszyła się ogromną popularnością, przypominając jednocześnie mieszkańcom naszego miasta o doniosłych i ważnych w historii Polski wydarzeniach.
Aby uatrakcyjnić rekonstrukcję w roku 2016, Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu podjęło decyzję aby tematem naszej inicjatywy stała się operacja lądowa i powietrznodesantowa przeprowadzona 17 września 1944 pod kryptonimem ‘’Market-Garden” . Dlaczego daleka Holandia, a nie Polska? Uważamy, że Stary Fordon gwarantuje świetne warunki terenowe aby wysiłek Aliantów dobrze i widowiskowo przedstawić. Mamy Wisłę, jest i most zatem należy wykorzystać te elementy aby ową bitwę przedstawić w sposób dotychczas nieznany. Tym bardziej jest to ważne, że w czasach kiedy polski wkład zbrojny w działania wojenne jest marginalizowany, musimy akcentować i przypominać jaki był prawdziwy wysiłek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w wyzwalaniu państw europejskich.
Polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Sosabowskiego, dzielnie i nie szczędząc krwi, brała udział w tej wielkiej i ważnej bitwie. Przez lata trud i poświęcenie naszych żołnierzy były niezauważane, a często lekceważone. Dlatego tym bardziej należy nawiązywać do polski ego wkładu w operację „Market-Garden”
Plan rekonstrukcji został opracowany przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, przewiduje on dwudniową inscenizację, na której przedstawimy wydarzenia związane z tą bitwą. Łącznie planujemy pokazanie widzom trzech starć, do jakich doszło z udziałem wojsk alianckich oraz polskich. Jesteśmy przekonani, że tak duże przedsięwzięcie jest doskonałą promocą polskiej historii oraz miasta Bydgoszcz. Jak dotąd, nikt z takim rozmachem nie planował takiego widowiska militarnego, którego ramy wizualne opierają się o Wisłę, ulicę Bydgoską oraz tereny nadwiślańskie.
 

Dzień pierwszy.
Walki 82 amerykańskiej dywizji powietrznodesantowej w rejonie Groesbeek i Grave (most fordoński jest bardzo podobny do mostu w Grave). Teren inscenzacji; nabrzeże Wisły w rejonie portu, wschodni brzeg rzeki, oraz łąki w rejonie Strzyżawy.Plan; Z samolotu zostaje zrzucony desant na łąki w rejonie Strzyżawy. Będą to markery na spadochronach. Teren łąki zostanie zabezpieczony. Rekonstruktorzy w umundurowaniu 82 dywizji spadochronowej, wcześniej ukryci w lesie, zostają przeprawieni przez rzekę Wisłę na nabrzeże Starego Fordonu w rejonie portu rzecznego, tam na terenie uprzednio przygotowanym, opór stawią żołnierze w mundurach niemieckich, wsparci artylerią oraz bronią pancerną. Większa grupa inscenizatorów będzie przygotowana do ataku na brzegu rzeki, po stronie Starego Fordonu. Dodatkowym atutem będą efekty pirotechniczne. Nad terenem widowiska będą przelatywały samoloty. Amerykanie odnoszą pełne zwycięstwo.
Dlaczego taki wątek? Otóż, w szeregach armii amerykańskiej walczyły tysiące Polaków. Byli to synowie emigrantów zarobkowych, w tym z rejonu Bydgoszczy i Fordonu, co będzie podkreślone przez narratora tego widowiska.Dzień drugi.
Druga inscenizacja. Oosterbeek. Ulica Bydgoska. Rekonstruktorzy w brytyjskich uniformach odtwarzający żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (polskiej) oraz 1 Dywizji Powietrznodesantowej (brytyjskiej) biorą udział w starciu z siłami niemieckimi wspartymi przez czołg ‘’Panthera”. Teren ulicy zabezpieczony barierami (jak w roku 2015) oraz siłami porządkowymi. Przedstawiający żołnierzy alianckich rekonstruktorzy, pod naciskiem „niemieckim” wycofują się na teren (uprzednio przygotowany) znajdujący się za murami Zakładu Karnego, nad Wisłą.
Trzecia inscenizacja. Driel. Atak rekonstruktorów w odtwarzających wojska niemieckie na siły polsko-brytyjskie. Efekty pirotechniczne. Przeloty samolotów. W walkach lądowych udział wezmą pojazdy pancerne z epoki, min. niemiecka Panthera, samochód pancerny półgąsienicowy (SdKfz-251), czołg Sherman, Halftrack, Willisy, artyleria. Narrator tej inscenizacji przypomni o udziale Polaków w tej operacji, stratach i dalszych działaniach w tym rejonie.
Całość zakończy się przemarszem wszystkich grup rekonstrukcji historycznej.
Wieczorem pierwszego dnia inscenizacji przewidujemy wyświetlenie na murach Zakładu Karnego filmu „O jeden most za daleko” opartego na książce Corneliusa Ryana, w gwiazdorskiej obsadzie.
Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu podejmując tą inicjatywę, jest pewne że nic tak nie promuje naszego regionu, miasta i dzielnicy jak inscenizacja historyczna. Widz z Polski czy Europy, bo tacy goście już nas odwiedzali , ma rzadką możliwość zobaczenia historii „żywej” Takiej, którą można dotknąć i przeżyć niejako osobiście. Chcemy aby to co zobaczą nasi goście było wiarygodne, zgodne z realiami historycznymi. Ważne też jest to aby, trud organizatorów i rekonstruktorów stał się doskonałą lekcją historii, szczególnie dla młodych pokoleń, dla który świat zbyt często jest wirtualną ułudą.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2016 roku.

[materiały Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, więcej tutaj]
« Poprzednie
Następne »

2 komentarze

  1. Anonimowy31 maja

    w jakich godzinach odbywa się inscenizacja w piątek ?

    OdpowiedzUsuń
  2. a na palenie opon w czasie rekonstrukcji ktoś wyraził zgodę? bo z tego co wiem to każdy zwykły obywatel może za to zapłacić karę od 500 zł. Co na to władze miasta?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :) Rozruszajmy Fordon!